13.03.2015-SHMYO ve SBF Tıp Bayramını Kutladı…

13.03.2015-SHMYO ve SBF Tıp Bayramını Kutladı…

tıp“Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire” adlı tıp okulunun açılış tarihi olan 14 Mart 1827, ülkemizde modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul ediliyor.

14 Mart 2005 — Tıp Bayramı, ilk kez, 1. Dünya savaşı sonunda, İstanbul’un işgal edildiği günlerde, yabancı işgal kuvvetlerine karşı tıp öğrencilerinin bir tepkisi olarak 1919 yılında kutlandı. Günümüze kadar gelen bu 14 Mart kutlamaları, artık içinde bulunduğu haftayı da kapsayacak şekilde, “Sağlık Haftası” olarak kutlanıyor.

Tıbbın ilk insanla birlikte başladığı söylense de, genelde kabul görmüş olan ilk tıp büyüğü Aesculapius’dur. Kendisinden ilk kez İlyada’da Homeros bahsetmiştir: “Çağır Asklepios oğlunu, kusursuz hekimi” demektedir. Önce Zeus’un gazabıyla yıldırım çarpmasıyla öldürülen Asklepios daha sonra yine Zeus tarafından tıp tanrısı olarak ilan edilir. Tıp amblemlerinde yer eden, temeli doğu kültürüne dayanan ve tarihi M.Ö. 3000′ lere uzanan yılan figürü de, Asklepios ve O’nun asası ile bütünleşmiştir. Hatta Asklepios sözcüğünün grekçe “Askalabos” sözcüğünden geldiği söylenir ki, bu da yılan anlamına gelir. Ve Asklepios’un şifa veren gücünü yılandan aldığı, halkın da adaklarını Asklepios’a değil de bu yılana sunduğu söylenir. Öyle ya da böyle, yılanlı asası ile Asklepios tıp tarihinin önemli dönemeçlerinden birini tutan bir sembol olarak yerini almıştır.

saglik2Mitolojiden öte, yaşadığı kesin olarak bilinen ve hizmetleri sonucu tıbbın babası olarak kabul gören ise Hippocrates olmuştur. M.Ö. 460–450 yılları arasında Kos adasında doğan ve babası da doktor olan Hipokrat’ın tıbba katkıları ve getirdiği felsefe dünya tıp çevrelerince hâlâ kabul görür ve bu sebeple birçok ülkede hekimler mezun olurken “Hipokrat Andı” adı altında meslek yemini ederler.

IMG_20150313_110225

Avrasya Üniversitesi SHMYO ve SBF çalışanları olarak bu haftayı değerli hocalarımız eşliğinde kutladık. Kutlamaya SBF Dekanı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz ÖZORAN, SHMY Müdürü Yrd. Doç. Dr. İsmail Hakkı OCAK, öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Osman YILDIZLAR, aramıza yeni katılan hocamız Dr. Özer HATİPOĞLU, Öğr. Gör. Umay Meriç OCAK, Öğr. Gör. Belkız KIZILTAN, Öğr. Gör. Şeyda DUMAN, Öğr. Gör. Seda BAĞBANCI, Uzman Feyza Nur YÜCETEPE, Okutman Erkut Okan AKSU ve Öğr. Gör. Arif AKSOY katıldı.

Eğlenceli anların yaşandığı kutlamada Sayın Dekanımız Prof. Dr. Yavuz ÖZORAN başta kadın sağlık çalışanlarına şiddetin son bulması, toplumsal duyarlılığın bu konuda artması ,sağlık alanı çalışanlarına yeterli değer ve saygının gösterilmesi konularına vurgu yaparak bir konuşma gerçekleştirdi.

SHMYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. İsmail Hakkı OCAK’ta Prof. Dr. Yavuz ÖZORAN hocamıza katılarak kadına şiddetin asla kabul edilemeyeceğini, sağlık çalışanlarına son zamanlarda uygulanan saldırgan tutumun son bulması gerektiğini belirtti.
pasta               tıp2